fbpx

Masaż Abhyanga

Pochodzi z filozofii Ajurwedyjskiej i ma ogromne znaczenie dla zdrowia, harmonii i kompleksowego wsparcia całego człowieka, nie tylko jego ciała.

Jest to podejście całościowe – holistyczne – do człowieka, które nie oddziela duszy od ciała, a traktuje jako elementy wzajemnie na siebie wpływające i warunkujące swoje sprawne działanie. Jeżeli ciało jest zdrowe, to również zdrowa będzie dusza i odwrotnie. Przeciwnie zaś, chora dusza lub chore ciało, powoduje, że drugi element cierpi.
W sanskrycie nazwa masażu łączy w sobie dwa elementy: „do” i „energia”. Chodzi o to, by energia powróciła do masowanego, oczyściła jego ciało z toksyn i na nowo wypełniła, dając siłę i chęć do działania.

Filozofia masażu Abhyanga zakłada, że przez ciało człowieka przepływa energia. Dzieje się to za pośrednictwem kanałów energetycznych. W siedmiu miejscach ciała kanały te się ze sobą krzyżują. Miejsca skrzyżowania nazywane są czakrami. To właśnie czakry odpowiadają za przechowywanie i przepływ energii, a także za możliwość z niej korzystania. Nie mogą więc być zablokowane, a masaż pomaga je odblokować.

Według medycyny Ajurwedyjskiej te czakry to:
● czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem
● czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej
● czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej
● czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej
● czakra gardła – między jamą gardła a krtanią
● czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła
● czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy